החיים עצמם

גינת ירק גנגסטר סטייל

נכתב ב-
25 ביוני 2024
ע"י

גינת ירק היא מקור לשמחה, שמתי לב שאני יוצאת אליה יחפה עוד לפני הקפה של הבוקר תופסת קרני שמש ראשונות ומתרגשת לראות מה צמח מה קמל. כשמבקרים אצלי היא תמיד גונבת את ההצגה ואני נשאלת עליה המון, אז ניראה לי שהגיע זמן לעשות לה מקום של כבוד.

גינת הירק הייתה אמורה להיות ה"מאחורי הבית שלי" ניצול של שטח מואר וכלוא בין החומה לבין השכנים. היא לגמרי הפתיעה בחיוניות שלה כי את רוב התצרוכת שלנו אנחנו קוטפים ואוספים ממנה. אני חושבת שהיא שידרגה את החיים שלנו לא פחות מהבית עצמו. היכולת שלנו לייצר לנו את המזון שלנו בעצמנו יושבת על תחושת ביטחון הכי בסיסית ולדעתי זו מיומנות שכדאי לכל אחד להתנסות בה, בין אם בגידול אדנית במרפסת או חתיכת אדמה שבחרתם לטפח- וזה כבר הסיפור מעורר ההשראה של רון פינלי שעוד יסופר כאן בהמשך.

דיי הרבה שואלים על איך ומה אני עושה כדי לגדל את הירקות בעצמי ומתפלאים כשאני אומרת שזה לא כזה סיפור, אני קצת נבוכה מהשאלות האלה כי אני ממש חדשה בתחום אז מי אני שאתן עצות, למעשה זו הגינת ירק הראשונה שלי, ולמען האמת אני לא עושה הרבה, רק משתדלת לא להפריע לטבע לעשות את מה שהוא יודע. כן זה נשמע לא אינטואיטיבי ביחס לתוצאה- אבל זה העקרון הכי בסיסי. ליצור תנאים ולא להפריע. ואם בכל זאת לתת עצה- אז פשוט להתחיל לגדל ולהתנסות!

את הגינה המדהימה שלי תכננה נועה בר יוסף שהיא האורים ותומים שלי (לא פחות!) בכל מה שקשור לגינון. עשיתי גם קורס מעניין אצל איריס בן צבי שדיברנו בו על מבנה הצמח ועקרונות של גידול ירקות אורגניים. מאיריס אימצתי את הסבלנות להתבונן ולא להפריע.

את ההתלהבות והאתגרים אני חולקת עם אחי הצעיר שהוא מגדל ותיק ומנוסה, אני לומדת ממנו המון וזה הופך את ההצלחות והפאשלות ליותר כייפיות כי הן הדדיות.

אחרי שכל זה נאמר אני אגיד שאת הטעויות שלי אני עושה בעצמי! ולומדת תוך כדי. אאווץ'. מזל שעונות השנה מתחלפות והכל עובר. לדוגמא- תכננתי להדלות עגבניות, אספתי במבוקים, קניתי חבל ותכננתי עם גור לבנות טיפי הדליה. קניתי שתילים, נלחצתי שהם לא באדמה אז שתלתי במחשבה שאבנה את ההדליה בהמשך. התברר כבלתי אפשרי וכרגע עגבניות זוחלות בכל החצר שלי. שנה הבאה קודם אבנה מתקן הדליה ואז אקנה שתילים!

The Gangster Gardener

כשתכננתי את הבית עשיתי מנוי ל Master Class. המחשבה הייתה לפתוח את הראש לכל מיני רעיונות שבשיגרה אין לי נגיעה אליהם כמו עיצוב ותכנון ובכלל כדי לקבל השראה. הקורס של רון פינילי הידוע גם בכינויו הגנגסטר גרדנר שינה אצלי את המבט על הרגלי צריכת המזון שלנו. ונתן את ההשראה לקפוץ למים.

רון פינלי גר בפרברים של LA שהוא מכנה מדבריות מזון (food deserts), שכונות שבהם הגישה של אנשים לאוכל בריא מוגבלת. אלו אזורים שפירות וירקות ארוזים בסופר ויקרים להחריד והפאסט פוד הוא האופציה הזולה לשבוע. הוא התחיל לשתול ירקות ופירות בשטחים הציבוריים בין המדרכה לכביש שממילא לא גדל בהם כלום, כך הוא מילא את השכונה במזון חופשי. לאורך זמן הוא יצר קהילה סביב העניין מה שהוריד את רמת הפשיעה בקהילה. ממש ממליצה לקרוא עליו ובכלל לעקוב אחריו. לאתר של רון פינלי

העקרונות של רון פינלי אומרים ככה

Mother nature has enough for everybody
Grow some shit
Knowledge is gangster
Growing your own food is like printing your own money

ולדעתי בכולם הוא צודק. בהתחלה הייתי שותלת עם המנטרה בראש Grow some shit ועכשיו אני קוטפת ומחלקת לשכנים כשמהדהד לי בראש לאימא אדמה יש מספיק לכולם. הבן אדם גאון.

אדניות מוגבהות

נועה תכננה לי 3 אדניות שמחוברות למערכת השקיה (טפטפות -> ברז (נקודת מים) -> מחשב השקיה). כל מי שמגיע שואל אותי מאיפה, אז אני קניתי את האדניות במשתלת עין המפרץ, מדובר במוצר הזה: אדניות Birdies

האדניות מאפשרות גישה נוחה לטיפול בערוגה. אני מגדלת בהם עלים ירוקים, חסות, גזרים ותותים בחורף. בקיץ שתלתי בהם תירס, בזיליקום ומלון.

שתילה באדמה

עגבניות מכל הסוגים (שרי, ביף סטייק ושרי צהוב) גדלות ליד הגדר האוסטרלית ומטפסות עליה… השכנה לא מתלוננת…

באדמה שגידלתי פרחי בר בחורף אני מגדלת באביב ובקיץ קישואים, חצילים ופקוס.

ליד המטבח שתלתי ער אציל (עלי דפנה) ועשבי תבלין – רוזמרין סאפו (רוזמרין עדין עם עלים רכים שאהוב על השפים ובצדק), טרגון, מנטה, נענע, טימין, עירית וזעתר. כל אלו מקבלים את המים מהמרזב של הפרגולה בחורף וניראה שלא מזיז להם.

קומפוסט- ביוצ'אר

כשמילאנו אדמה הוספתי קומפוסט מסוג ביוצ'אר- שהוא בעצם מבוסס על פחם, זה יצר לי אדמה מאוד מאווררת ופוריה. תודה לנדב זיו מאור פחם הארץ שדאג שתגיע לפה משאית עם הקומפוצא'ר הנפלא שלהם. נכון לכתיבת שורות אלו הם התחילו לשווק קומופוצ'אר גם ללקוחות פרטיים במשתלות כך שהוא זמין לכולם. קומפוסצ'ר לא מסריח שזה עוד פלוס אם אתם צריכים למלא הרבה אדמה וקומפוסט (בבניה חדשה).

Farm to table

חלום שהוא מציאותי לגמרי. גרמו לנו לחשוב שרק חקלאים יכולים לגדל, שפירות וירקות קונים בסופר או אצל ירקן מומחה אבל האמת היא שכל אחד יכול ובכל תקציב. שתילים, אדמה, אוויר ומים וזה מגדל את עצמו. הקלות הזו של לצאת החוצה רגע ולקטוף היא אושר צרוף.

פסטה זוקיני שאילתרתי כשחברה הגיעה בהפתעה.

תגיות
מאמרים קשורים
זמן.

28 באפריל 2024

פריז סיישל

12 באוקטובר 2023

זה לא סתם מטוס זה מטוס עם סיפור!

12 בינואר 2023

השאר תגובה

בלוג חתול

על בלוג חתול

תמיד קראו לי חתול. מאז שאני זוכרת בערך.
זה בא מההורים, החברים הקרובים אימצו, נהיה קצת רשמי עם כל יוזר שפתחתי אבל חתול ביסס סופית את מעמדו כשגור נולד.
לאחרונה הבנתי שדברים שחשבתי שיקרו, קרו אחרת, מה שרציתי להיות כשאהיה גדולה שונה לגמרי ממה שאני עכשיו.
אבל באופן קוסמי הכל במקום. ואפילו אחלה. אז אני ממשיכה לגרגר. אני חיה את החיים עצמם. כותבת. מצלמת. אוהבת.
שזו כנראה השורה התחתונה. הבלוג הזה מוקדש באהבה לכל מי שחי את החיים שלו כמו שהם. תרגישו בבית.

שנישאר בקשר?

    * ההרשמה לעדכונים כאן למעלה, אל דאגה, לא יעשה שימוש אחר במייל שלך, וכמובן שאפשר לבטל רישום בכל עת.

    קרמר מוסרת שהשדה הזה יכול להיות שלך ⬇